Громадськість про судову реформу

ampГромадська організація «Асоціація міжнародно-правових досліджень» провела відкрите засідання з нагоди Дня юриста, що відзначається щороку восьмого жовтня. Темою для обговорення стали пропозиції щодо судової реформи. Як відомо, зараз іде підготовка проекту конституційних змін, які стосуються правосуддя. Відповідний проект був підготовлений робочою групою у складі Конституційної комісії та направлений до Венеціанської комісії Ради Європи.

Але існують і принципово інші підходи щодо судово-правової реформи. Так громадська ініціатива Реанімаційний Пакет Реформ пропонує здійснити повне перепризначення судового корпусу, нещодавно цю ідею підтримав і прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. При цьому голова Уряду зауважив, що кожного року ми маємо понад чотирнадцять тисяч випускників юридичних вишів, при загальній кількості суддів у вісім тисяч, тому проблем з оновленням кадрів не повинно бути.

Учасники критично оцінили такі пропозиції, побачивши в них політиканство і демагогію. Опрацьовані Конституційною комісією пропозиції до Основного закону передбачають віковий ценз для майбутніх суддів в 30 років, тож студентам прийдеться чимало попрацювати, перш ніж вони матимуть змогу претендувати на суддівські посади. З іншого боку, як свідчать попередні конкурси (а всього їх було проведено три протягом 2011 – 2013 років), в середньому з усієї України набирається близько 3,5 тисяч бажаючих потрапити на посаду судді. Якщо відкинути тих, кому не виповнилося 30 років, кількість складатиме близько 1,5 тисячі, а частина з них ще має відсіятись за результатами анонімного тестування та складання кваліфікаційних іспитів. Тобто вибір не такий вже великий. І це лише щодо першої інстанції. А ще ж якимось чином требо формувати апеляційну та касаційну інстанції. 

Члени Асоціації запропонували не поспішати з радикальними перетвореннями, а спробувати здійснити модельні проекти, у разі успішності яких, поширювати їх довід надалі. 

Таким проектом могло б стати утворення спеціальної судової палати на базі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ. До підсудності цього органу можна було б віднести розгляд резонансних справ, справ щодо високопосадовців, а також у разі встановлення Європейським Судом з прав людини порушень при попередньому розгляду справ, коли треба перевіряти фактичні обставини і справа не може бути вирішена Верховним Судом України. На базі цієї палати можна було б передбачити діяльність повноцінного суду присяжних з відкритим конкурсом на відбір учасників до їх списків. 

Рішення цієї палати могли б оскаржуватись лише до Верховного Суду України. При цьому, принципи і порядок формування цієї палати має бути результатом широкого компромісу і забезпечувати довіру суспільства до цього органу. В свою чергу ухвалені цією інстанцією рішення мали б зняти недовіру громадян до судової влади в цілому і забезпечити відновлення правових механізмів вирішення складних справ. Адже сьогодні, спостерігається критика навіть законних рішень, яка зумовлена певною інерцією їх сприйняття активістами та представниками ЗМІ. Проте, руйнувати всю судову систему через такі сумніві не слід. 

Пропозиції громадськості щодо реформи будуть спрямовані до органів влади. 

on 18 лютого 2016