Стан повітря в Кам’янському став критичним!

16302905 липня 2019 року в Кам’янському був зафіксований наднормативний викид забруднюючих речовин в атмосферу. Викид стався в результаті аварійної ситуації в конверторному цеху ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» (далі – ДМК). Причини і наслідки аварії на ДМК були заслухані 16 липня 2019 року на екстреному засіданні спеціальної комісії з екологічних питань. За результатами засідання, керівництву ДМК були направлені рекомендації щодо зниження викидів в атмосферу. На думку екологічної організації «Голос Природи», з урахуванням того, що стан атмосфери в Кам’янському досяг критичної позначки, місцева влада повинна вжити рішучих заходів, спрямованих на зниження промислових викидів і забезпечення безпечних умов проживання для населення.

У санітарній зоні ДМК потрібно зупинити роботу підприємств і установ.

У Кам’янському, реагуючи на аварійну ситуацію на ДМК, були заслухані виступи про поточний стан атмосфери в місті та причини аварійної ситуації на ДМК. Представники ДМК розповіли про причини аварії та заходи, вжиті для недопущення подібних інцидентів у майбутньому. Крім цього, металурги поінформували про виконані і заплановані природоохоронні заходи комбінату і в черговий раз заявили про відсутність причин для занепокоєння з огляду на те, що викиди ДМК не є небезпечними для здоров’я городян.

Принципово іншу точку зору щодо викидів ДМК висловили співробітники Держспоживслужби (колишня СЕС). Згідно з їхніми даними, середньомісячна концентрація шкідливих речовин на кордоні санітарної зони ДМК перевищує ГДК (гранично допустиму концентрацію) по пилу – в 3,3 рази, фенолу – в 3 рази, формальдегіду – в 5,7 разів. Такий рівень забруднення атмосфери вважається критичним і, згідно з п. 5.18 Закону «Про санітарно-епідемічний стан населених пунктів», сьогодні в Кам’янському місцева влада повинна зупинити роботу всіх підприємств і установ (лікарні, школи, дитячі садочки, банки, магазини тощо) в санітарній зоні ДМК до того часу, поки стан повітря не покращиться.

З 2017 року питання, пов’язані зі станом довкілля, регулярно розглядаються спеціальної екологічною комісією, створеною рішенням виконавчого комітету міської ради. За період роботи з 2017 по 2019 рік комісія не змогла прийняти жодного дієвого і результативного рішення, спрямованого на поліпшення якості атмосферного повітря в Кам’янському. До складу створеної комісії входять представники виконавчої влади міста та громадськості.

У 2018 році до складу комісії було включено представника організації «Голос Природи». На думку організації, ситуацію, пов’язану із забрудненням повітря, сьогодні необхідно розглядати на принципово іншому рівні, а саме – на засіданні комісії з техногенної та екологічної безпеки. Такий орган повинен працювати в кожному промисловому місті і, згідно з регуляторними нормативно-правовими актами, зобов’язаний засідати не рідше одного разу в квартал.

«Нас вражає цинізм керівництва ДМК і бездіяльність місцевої влади, коли умови життя в Кам’янському стають нестерпними. Питання, пов’язані зі станом атмосферного повітря та збільшенням випадків наднормативних викидів в результаті аварій на ДМК, вже давно необхідно винести на обговорення міської комісії з питань техногенної і екологічної безпеки. Ця комісія має реальні повноваження, її рішення не носять рекомендаційний характер,  – заявив Євген Колішевський, виконавчий директор ГО «Голос Природи». – Якість атмосферного повітря є найголовнішим фактором, який впливає за здоров’я населення. Це не припущення, або чиясь думка, це – науковий факт. Ми не маємо морального права ігнорувати ситуацію, яка сьогодні склалася в Кам’янському і просто зобов’язані вжити рішучих заходів для зниження рівня забруднення атмосфери».

Автор: Євген Колішевський

Коректор: Юлія Янченко

on 18 липня 2019